Analiza ilościowa peptydów/białek

Laboratorium wykonuje proteomiczne analizy ilościowe, które umożliwiają porównanie poziomów białek w dwóch lub więcej grupach preparatów biologicznych. Analiza może mieć charakter globalny (porównanie całych proteomów) lub celowany (porównanie poziomów wybranych białek).

Analiza globalna - wykonywana na spektrometrach mas typu Orbitrap Velos, dotyczy złożonych mieszanin białkowych (próbki kliniczne lub całe proteomy uzyskane w trakcie eksperymentów biologicznych). Zależnie od układu eksperymentalnego i pożądanych wyników można przeprowadzić ją w Laboratorium za pomocą metod wymagających znakowania izotopowego (SILAC, iTRAQ) lub metody bez znakowania (label-free). Otrzymane wyniki przechodzą wielostopniową weryfikację i poddawane są analizie statystycznej. Wynikiem jest lista białek, których poziom w grupie badanej istotnie różni się od poziomu obserwowanego w kontroli. Globalna analiza ilościowa wykonywana jest na ogół w ramach proteomiki różnicowej - szczegóły znajdziecie Państwo w odpowiednim dziale na stronie. 

Analiza celowana - wykonywana na spektrometrach Waters Xevo w trybie MRM (multiple reaction monitoring). Pomiary celowane trwają dużo krócej, jednocześnie dostarczają selektywnych informacji, umożliwiających porównanie poziomów wybranych białek pomiędzy grupami eksperymentalnymi. Możliwe jest wykonywanie szybkich serii pomiarowych, np. do celów screeningowych lub diagnostycznych.

Laboratorium wykonuje również pomiary bezwzględnego stężenia wybranych białek za pomocą syntetycznych wzorców peptydów (AQUA - absolute quantification of proteins) na spektrometrach typu Waters Xevo. Dzięki współpracy nawiązanej przez Laboratorium, synteza wzorców dla danego eksperymentu może zostać wykonana na miejscu. Analiza jest relatywnie szybka i nadaje się do pomiarów seryjnych.

Proteomiczna analiza ilościowa nie należy do pomiarów rutynowych, Laboratorium wykonuje ją w ramach umowy lub współpracy naukowej. Dokładne warunki i koszty pozostają każdorazowo do ustalenia z kierownikiem Laboratorium profesorem Michałem Dadlezem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), zaś sposób przygotowania próbek można omówić indywidualnie z pracownikami.

 

Analiza ilościowa związków niskocząsteczkowych

Laboratorium wykonuje analizy ilościowe związków niskocząsteczkowych w skomplikowanych matrycach (przede wszystkim biologicznych) z wykorzystaniem spektrometrów typu potrójny kwadrupol (Waters Xevo TQ oraz Waters Xevo TQ-S) oraz trybu MRM. Bogate wyposażenie analityczne oraz pomocnicze pozwala na opracowanie ilościowej metody analitycznej dla dowolnego związku niskocząsteczkowego. Laboratorium dysponuje także wyposażeniem dodatkowym, które pozwala na przeprowadzanie analiz z wykorzystaniem wszystkich popularnych technik jonizacji: ESI, APCI, APPI.

Możliwe jest wykonanie szybkich serii pomiarowych dla celów screeningowych lub diagnostycznych.

Laboratorium opracowuje także własne metody analityczne oraz wykonuje oznaczenia ilościowe dla leków znajdujących się w fazie badań przedklinicznych.

Warunki współpracy, zakres analiz i projekt eksperymentu są każdorazowo do ustalenia z kierownikiem Laboratorium prof. Michałem Dadlezem (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). W razie gdyby nie uzyskali Państwo pożądanych informacji na podstawie powyższego opisu, prosimy o kontakt z pracownikami.